Niezależność energetyczna w obliczu wyzwań 2022 roku
Najważniejszym wydarzeniem początku 2022 roku jest niewątpliwie rosyjska agresja na Ukrainę. Pod koniec lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do zmasowanego ataku. Ten jest prowadzony z lądu, morza i powietrza. Bombardowane i ostrzeliwane są jednostki publiczne, bazy wojskowe i elektrociepłownie. Brak dostępu do energii i ciepła jest jednym z powodów nadchodzącej klęski humanitarnej. Biorąc pod uwagę te brutalne doświadczenia, warto zastanowić się, czy w obliczu niepewnej przyszłości istnieje możliwość zbudowania obiektu w pełni niezależnego energetycznie.
Fotowoltaika hybrydowa – charakterystyka
Fotowoltaika hybrydowa jest w Polsce rozwiązaniem niszowym. Ponad 98% istniejących instalacji operuje w formule on-grid. Modele wyspowe (off-grid) wykorzystywane są z kolei w miejscach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest bardzo ograniczony (na przykład domki letniskowe). Fotowoltaika hybrydowa łączy w sobie cechy i zalety obu wspomnianych rozwiązań. Z jednej strony daje szansę na współpracę z siecią, z drugiej działa także z magazynem energii. Jest więc gwarancją pełnej niezależności energetycznej. Oczywiście pod pewnymi warunkami.
Fotowoltaika hybrydowa do osiągnięcia pełni swoich właściwości wymaga zastosowania odpowiedniej jakości urządzeń. O ile panele fotowoltaiczne mogą być dobrane pod indywidualne oczekiwania inwestora, o tyle nie wszystkie inwertery będą w stanie obsługiwać magazyny energii.
Zadaniem tradycyjnego falownika jest przetworzenie prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Ten później zasila urządzenia domowe lub trafia do sieci. Nieco inaczej wygląda procedura działania inwertera hybrydowego. Celem jego funkcjonowania jest nie tylko współpraca systemu PV z siecią, ale także magazynowanie energii w akumulatorze oraz jej pobieranie z baterii. Jak to dokładnie wygląda w praktyce?
- Etap 1 – we wczesnych godzinach porannych panele fotowoltaiczne produkują niewiele prądu. Ten jest wykorzystywany na cele bieżące, a ewentualne braki pobierane są z sieci lub agregatu.
- Etap 2 – w szczycie nasłonecznienia produkcja energii zwiększa się w sposób skokowy. Autokonsumpcja zaspokaja wszelkie potrzeby, a powstający naddatek trafia do magazynu energii.
- Etap 3 – w słoneczne popołudnie może dojść do sytuacji, że produkcja w pełni zaspokaja zapotrzebowanie bieżące, magazyn jest pełny, zatem nadwyżka prądu kierowana jest do sieci. W tym kontekście warto zaopatrzyć się w magazyn o odpowiedniej pojemności.
- Etap 4 – Wieczorem produkcja jest ponownie mniejsza. Tym razem jednak fotowoltaika hybrydowa przekierowuje część energii z akumulatora do pokrycia braków.
- Etap 5 – w nocy panele fotowoltaiczne odpoczywają. Zasilanie pochodzi z magazynów energii.
Opisany powyżej schemat działania jest oczywiście modelowy, dotyczy słonecznego dnia i w praktyce mogą zachodzić pewne odstępstwa od przyjętych założeń. Dobrze jednak obrazuje zasadę działania fotowoltaiki hybrydowej oraz zalety, które z jej użytkowania płyną dla użytkowników.
Europejskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Włocławek– jaki falownik i magazyn wybrać?
Jak już wspomnieliśmy, instalacje hybrydowe nie są w Polsce zbyt popularne. Z tego powodu dostępny asortyment jest stosunkowo skromny. Wiele hurtowni fotowoltaicznych nadal nie przygotowało się na nadchodzące zmiany. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można znaleźć rozwiązań trwałych, efektywnych i budżetowych. Jednym z nich jest falownik hybrydowy marki GoodWe. Najważniejsze właściwości urządzenia:
- Dostępny w różnych wariantach mocy wyjściowej.
- Wysoki stopień ochrony – IP66.
- Maksymalna wydajność przekraczająca 98%.
- Możliwość pracy w trzech trybach: ogólnym, rezerwowym, oszczędnościowym.
- Deklaracja zgodności CE i Certyfikat EN50549-1.
Falownik hybrydowy GoodWe doskonale współpracuje z magazynami energii PylonTech. Do najważniejszych zalet akumulatorów tej firmy należą:
- ponadprzeciętna żywotność ogniw,
- certyfikat TüV CE UN38.3, 2Pfg 2511, jak oraz VDE-AR-E 2510-50,
- różne rozmiary i systemy umożliwiające swobodną rozbudowę,
- technologia litowo-żelazowo-fosforanowa,
- możliwość ładowania samochodów elektrycznych,
- systemy zabezpieczające przed nadmiernym rozładowaniem.
Konstrukcja systemu PV składająca się ze wspomnianych urządzań daje duże możliwości wykorzystania na cele prywatne, publiczne (samorządy), jak i komercyjne (przedsiębiorstwa, szpitale, kurorty turystyczne). Jest to stabilny fundament, na którym można budować niezależność energetyczną obiektu w razie wystąpienia niespodziewanych problemów z siecią energetyczną. Aby dokonać ich zakupu lub poszukać alternatyw, warto zajrzeć do aplikacji firmy SOLITAN.
Europejskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Włocławek – co w przypadku awarii sieci?
Awarie sieci są coraz częstsze. Wynika to między innymi z postępujących zmian klimatycznych, które powodują występowanie katastrofalnych opadów deszczu czy silnych podmuchów wiatru. Zgodnie z danymi Grupy Kapitałowej Energa S.A. do najczęstszych uszkodzeń napowietrznych sieci elektroenergetycznych zaliczyć należy:
- zerwanie przewodów,
- złamanie słupów,
- zniszczenie konstrukcji stalowych,
- uszkodzenie izolatorów.
Dla poprawności działania sieci istotny jest także stan infrastruktury energetycznej. Ta w wielu miejscach jest przestarzała i przeciążona. Potencjalny konflikt zbrojny jest kolejnym powodem, który może w przyszłości zwiększyć liczbę wyłączeń. Czy fotowoltaika hybrydowa może pomóc uniezależnić się od takich zdarzeń? Tak, ale pod warunkiem dołączenia do zestawu agregatu. W sytuacji zaniku zasilania z sieci energetycznej system uruchamia agregat prądotwórczy. Po zainicjowaniu pracy dodatkowego urządzenia falownik hybrydowy synchronizuje się z wewnętrznym zasilaniem, dostosowując moc paneli fotowoltaicznych do bieżącego zapotrzebowania. Współpracując z agregatem, instalacja nie jest w stanie zmagazynować nadwyżek produkcji ponad pojemność akumulatorów, dlatego jest ona niwelowana przy pomocy technologii MPPT. Jeśli z kolei produkcja prądu jest zbyt mała, generator wchodzi na wyższe obroty i uzupełnia braki. Powrót dostępności sieci energetycznej przywraca stan równowagi, w którym agregat jest wyłączony.
Zastosowanie fotowoltaiki hybrydowej z magazynem energii oraz agregatem prądotwórczym daje szansę na osiągnięcie pełnej niezależności od dostaw prądu. Jak jednak zapewnić ekologiczne ogrzewanie?
Europejskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Włocławek – pompy ciepła
Żeby uzyskać efekt domu pasywnego, niezbędny jest autonomiczny, aktywny system ogrzewania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań zapewniających właściwy komfort termiczny i dostęp do ciepłej wody użytkowej jest pompa ciepła. W raporcie „Heat pumps barometer 2021” odnotowano, że w 2019 roku sprzedano w Polsce 31 314 powietrznych pomp ciepła. Rok później ta liczba wyniosła już 54 125 urządzeń, a na koniec 2021 prawdopodobnie przekroczyła 80 tysięcy. Do prawidłowego funkcjonowania pompa ciepła potrzebuje tylko prądu. Panele fotowoltaiczne w połączeniu z systemem hybrydowym są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość energii, dzięki której dany obiekt stanie się całkowicie samowystarczalny.
Europejskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Włocławek– gdzie kupić kompatybilne urządzenia?
Wydarzenia międzynarodowe, niepokoje społeczne, rosnące ceny energii – to wszystko przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na niezależność energetyczną obiektów. Chwilowe braki dostaw są kłopotliwe między innymi dla zakładów przemysłowych. Linie technologiczne wymagają ciągłego, nieprzerwanego dostępu do prądu. Ewentualne deficyty generują ogromne koszty. Również gospodarstwa domowe dążą do uzyskania statusu domu pasywnego. Gdzie zatem zakupić w pełni kompatybilny, bezawaryjny sprzęt?
Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie użyte urządzenia będą działać poprawnie, warto skorzystać z aplikacji SOLITAN. To wyjątkowa przestrzeń, która działa w dwóch trybach – szybkich zakupów oraz wirtualnego doradcy. Dobrane przy jego udziale komponenty będą się wzajemnie uzupełniać i działać efektywnie. Doradca przyporządkuje wszystkie, nawet najmniejsze części, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że żadna śrubka, złączka czy kabel nie zostanie pominięty w zamówieniu. W asortymencie hurtowni fotowoltaicznej znajdują się wszystkie części fotowoltaiki hybrydowej: falowniki, akumulatory czy agregaty.