PRZEJDŹ DO APLIKACJI B2B

Mój Prąd 5.0 – ruszył nowy program

Ruszył Program Mój Prąd 5.0!

Dokładnie 17 marca 2023 roku na stronie internetowej Mojego Prądu pojawił się dobrze nam znany komunikat „Informujemy, że w dniu 17.03.2023 czwarty nabór (MP4) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji”. Wątpliwości i problemy z tym związane na szczęście przeszły już do historii. Od 22 kwietnia trwa nowy nabór, a zmienione zasady wymuszają na instalatorach przemyślenie dotychczasowej oferty. Co zrobić, aby na swojej działalności zarobić jeszcze więcej?

Mój Prąd 5.0

Liczba przyznanych dofinansowań do projektów instalacji PV / Łączna moc instalacji w kW

To był ciężki rok dla instalatorów OZE

Czwarta edycja Mojego Prądu była odpowiedzią na przełomowe zmiany w systemie rozliczeń instalacji słonecznych. Net billing został okrzyknięty końcem fotowoltaiki jeszcze zanim na dobre zaczął działać. Brak zaufania społecznego spowodował niższą skłonność do inwestycji w odnawialne źródła energii. Drugi i trzeci kwartał 2022 roku były ciężkie dla instalatorów. Z czasem mieszkańcy zrozumieli, że odpowiednie zaprojektowanie elektrowni słonecznej oraz zakup urządzeń do zwiększania poziomu autokonsumpcji, pozwalają generować oszczędności porównywalne, lub nawet większe, niż w net meteringu. Dzisiaj sprzedaż fotowoltaiki wróciła do wysokiego poziomu, co związane jest także z rosnącymi cenami prądu. Nie każda firma korzysta jednak na tej tendencji. Dlaczego?

Rosnąca świadomość inwestorów determinuje zmiany rynkowe

W 2019 roku, na początku boomu na fotowoltaikę, inwestorzy mieli małe pojęcie, czym tak naprawdę jest fotowoltaika. Podczas audytów trzeba było im drobiazgowo tłumaczyć, jak działa falownik, dlaczego moduły przysypane grubą warstwą śniegu nie pracują, jaka jest różnica między urządzeniami typu full black a bifacial. Aktualnie klienci są świadomi wielu pojęć. Od instalatorów żądają nie tylko korzystnych cen, ale także jakości materiałów, krótkich terminów i długich gwarancji. Sprzedaż modułów spoza listy Bloomberg Tier 1 czy falowników nieznanej marki, spadła do minimalnego poziomu. Coraz większą popularnością cieszą się także magazyny energii oraz pompy ciepła. Instalatorzy, którzy chcą zarabiać, muszą postawić na sprawdzonych dystrybutorów. Wykorzystywanie materiałów wątpliwej jakości, bazowanie na produktach używanych czy proponowanie przewodów o niewystarczających przekrojach, prędzej czy później kończy się niezadowoleniem klientów. A zła opinia na rynku, to początek problemów ze sprzedażą.

Chcesz zwiększać zyski? Posłuchaj naszych trzech porad!

Jako dystrybutor urządzeń fotowoltaicznych poznaliśmy rynek od podstaw. Uczestnictwo w międzynarodowych targach, liczne kontakty biznesowe, spotkania z praktykami, wymiana myśli z kadrą akademicką – to wszystko sprawia, że potrafimy skutecznie przewidywać nadchodzące zmiany. Co możemy doradzić instalatorom OZE?

Mój Prąd 5.0 - poznaj dotacje

Dokładnie poznaj dotacje i podążaj za nimi!

Jak pokazała przeszłość, włączanie do programów wsparcia kolejnych grup sprzętów, zwiększa zainteresowanie nimi ze strony inwestorów. Najlepszym przykładem jest ożywienie na rynku magazynów energii, które obserwujemy od kilku miesięcy. Dofinansowanie na poziomie aż do 16 tysięcy złotych sprawiło, że w czwartym naborze Mojego Prądu wpłynęło ponad 1000 wniosków na dotację instalacji PV z magazynami! Kwota refundacji została utrzymana w 2023 roku, stąd należy spodziewać się pogłębienia tego trendu. Co jeszcze znajduje się w katalogu kosztów kwalifikowanych?

 • instalacja PV – do 6 tysięcy złotych (w przypadku osób korzystających z dofinansowania w poprzednich edycjach Mojego Prądu, a przechodzących do nowego systemu rozliczeń, kwota dotacji wynosi 3 tysiące złotych),
 • instalacja PV sprzężona z innym urządzeniem – do 7 tysięcy złotych,
 • magazyn ciepła – do 5 tysięcy złotych,
 • system HEMS/EMS – do 3 tysięcy złotych,
 • pompa ciepła powietrze-powietrze – do 4,4 tysiąca złotych,
 • pompa ciepła powietrze-woda – do 12,6 tysiąca złotych,
 • pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – do 19,4 tysiąca złotych,
 • gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – do 28 tysięcy złotych,
 • kolektory słoneczne – do 3,5 tysiąca złotych.

Nowością są dotacje na pompy ciepła. Do tej pory były one ograniczone do programu Czyste Powietrze. Różnicą między oboma konkursami jest dopuszczenie szerszego grona beneficjentów w Moim Prądzie 2023. Już nie tylko nieruchomości ze śmieciuchami, ale też domy ogrzewane gazem, pelletem czy ciepłem systemowym mogą mieć swoje ekologiczne i tanie źródło ciepła. Beneficjentem piątego naboru może być każdy właściciel, który montuje w swoim gospodarstwie domowym instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych.

Kluczowe wytyczne programu w pigułce prezentują się następująco:

 • z dofinansowania wykluczone są nieruchomości z dachem pokrytym azbestem,
 • z dotacji mogą skorzystać jedynie osoby, które rozliczają się w systemie net billing lub zdecydowały się na migrację do niego,
 • łączne dofinansowanie może wynieść nawet 58 tysięcy złotych,
 • wydatki musiały zostać poniesione po 01.02.2020 roku,
 • nabór wniosków zakończy się 22.12.2023 roku lub w momencie wyczerpania zapasów,
 • budżet programu to aż 955 milionów złotych,
 • kwota dotacji dla przedsięwzięć inwestycyjnych nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Instalatorzy powinni zacierać ręce i czym prędzej znaleźć hurtownię, która zaopatrzy ich w duże ilości urządzeń.

Mój Prąd 5.0 - sprawdzony sprzęt

Oferuj sprawdzony sprzęt!

Dzisiejszy klient dobrze zna takie marki jak Jinko, Longi, Ja Solar czy ZnShine. Inwestorzy śledzą trendy rynkowe, czytają karty katalogowe, dokładnie weryfikują gwarancję. Oczekują wysokiej jakości, żeby zyskać instalacje bezpieczne i efektywne. Także regulamin naboru na Mój Prąd determinuje minimalne parametry, jakie muszą spełniać magazyny energii czy pompy ciepła. Właśnie dlatego tak ważna jest współpraca z oficjalnym dystrybutorem, który sprzedaje sprzęt nowy, renomowany, w dobrych cenach. Budowanie marki w oparciu o sprawdzone rozwiązania, to najlepszy pomysł na rozwój biznesu.

Mój Prąd 5.0 - liczy się czas

Liczy się czas!

Nic tak nie psuje renomy na rynku, jak opóźnione montaże. Zdajemy sobie sprawę, że zwłoka w budowie instalacji PV jest najczęściej spowodowana deficytami sprzętu w hurtowni. Ten argument nie trafia jednak do inwestora. On oczekuje montażu zgodnego z podpisaną umową. Warto też przypomnieć, że podobne sytuacje niejednokrotnie powodowały brak możliwości złożenia wniosku na Mój Prąd. A klient nie chce czekać na kolejne edycje, zmienione poziomy wsparcia, potencjalnie dłuższe procedowanie aplikacji.

W tym kontekście kluczowe jest podjęcie współpracy z hurtownią, która ma duże stany magazynowe, proponuje sprzęt wysokiej jakości, oferuje szybkie dostawy na terenie całej Polski. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, SOLITAN dostosował asortyment do najnowszych wytycznych programu Mój Prąd 5.0. W naszej aplikacji znaleźć można pełny wachlarz materiałów ujętych w regulaminie konkursu. Od modułów fotowoltaicznych, przez falowniki sieciowe i hybrydowe, magazyny energii, konstrukcje, aż na pompach ciepła kończąc. Odwiedź nas już dziś i skompletuj całą fotowoltaikę w jednym miejscu.

Udostępnij

Zobacz również

Pracujemy nad tą funkcjonalnością

Przepraszamy, opisywane funkcjonalności zostaną dodane w kolejnej wersji naszej aplikacji. Już wkrótce będą mogli Państwo z niej korzystać.

Niemniej jednak, już teraz zapraszamy do pozostałych funkcji „Aplikacji” lub „Kontaktu”, nasi doradcy są do Państwa dyspozycji.