PRZEJDŹ DO APLIKACJI B2B

Fotowoltaika przemysłowa: Wyzwania i korzyści dla przedsiębiorstw

Fotowoltaika przemysłowa

Ceny energii elektrycznej dla dużych zakładów przemysłowych systematycznie wzrastają. Powoduje to zachwianie stanu równowagi budżetowej i najczęściej kończy się przerzuceniem dodatkowych kosztów na konsumentów. Wzrosty cen produktów nie mogą być jednak nieskończone. Coraz więcej zarządzających rozumie, że brak inwestycji w fotowoltaikę dla firm może zakończyć się utratą pozycji na rynku. 

Fotowoltaika dla firm – kilka statystyk z rynku energii

Ciekawych danych na temat energii elektrycznej w biznesie dostarcza raport przygotowany przez Schneider Electric i fundację Digital Poland [1]. Zgodnie z jego wynikami między styczniem 2022 roku a marcem 2023 roku fala podwyżek dotknęła nawet 86% firm w Polsce. W przypadku zakładów przemysłowych odsetek ten był nieznacznie niższy i wynosił 65% [2]. U 9 na 10 przedsiębiorców inflacja energetyczna poskutkowała wzrostem cen oferowanych produktów. 

O ile wzrosły ceny energii elektrycznej dla firm? Raport podaje, że na przestrzeni tylko jednego roku o około 150%. Bez większych problemów można także znaleźć przykłady, gdzie dynamika przekraczała 200%. To olbrzymie wartości, a niewiele wskazuje na to, że jesteśmy na końcu cyklu podwyżek.

Przedsiębiorcy radzą sobie z tymi problemami na trzy sposoby:

 • Podwyższają ceny wyrobów lub usług.
 • Uszczuplają rezerwy kapitałowe.
 • Wykorzystują środki przeznaczone na inwestycje.

I to właśnie ta ostatnia metoda jest szczególnie chętnie wykorzystywana w przypadku dużych firm przemysłowych. Raport pokazuje, że aż 51% jednostek z tej kategorii już zainteresowała się montażem OZE.

Fotowoltaika przemysłowa

Instalacja do 150kW bez pozwolenia na budowę

23 sierpnia 2023 roku Prezydent Andrzej Duda ratyfikował ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. To milowy krok w rozwoju fotowoltaiki dla firm, fotowoltaiki dla rolnika oraz przemysłowych pomp ciepła w Polsce. Od teraz wszystkie elektrownie PV są zwolnione z obowiązku pozyskiwania pozwolenia na budowę, gdy sumaryczna moc modułów nie przekraczała 150 kW. To trzykrotnie więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. 

Jako instalator dobrze wiesz, że duże firmy preferowały montaż mniejszych instalacji. W ten sposób unikały dodatkowych kosztów i opóźnień w związku z koniecznością opracowania projektu budowlanego, wniosku o pozwolenie na budowę czy w specyficznych okolicznościach nawet raportu oddziaływania na środowisko. Nowe wytyczne obejmują nie tylko elektrownie słoneczne, ale także instalacje pomp ciepła oraz wolnostojących kolektorów słonecznych. Dzięki podniesieniu limitu spodziewane jest zwiększenie mocy OZE przyłączonych do systemu, co ma być szczególnie widoczne wśród odbiorców biznesowych. Czas wykorzystać nową furtkę, zaopatrzyć się w materiały od centrum SOLITAN oraz zaproponować 150kW bez pozwolenia na budowę swoim klientom.

Fotowoltaika przemysłowa

Fotowoltaika off-grid dla przemysłu – największe wyzwania

Rozwój fotowoltaiki dla firm uzależniony jest od kilku czynników. Należą do nich:

 • Dostępność miejsca pod budowę.
 • Dostępność środków na inwestycję.
 • Dostępność programów dotacyjnych.
 • Możliwości infrastruktury energetycznej.

Klienci przemysłowi są świadomi korzyści, jakie płyną z użytkowania OZE. Budowa instalacji jest dla nich nie tyle opcją, co koniecznością. Z tego względu kwestia miejsca pod posadowienie modułów PV jest rozważana już na etapie zakupu nieruchomości bądź budowy hali magazynowej. Niezacienione, duże przestrzenie inwestycyjne są coraz chętniej rozchwytywane, gdyż pozwalają postawić infrastrukturę z dachem o odpowiednich parametrach obciążalności i ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dużą popularnością cieszy się także fotowoltaika na gruncie.

Odpowiedź na pytanie o to, kiedy najlepiej wybudować firmową elektrownię PV, jest uzależniona nie tylko od dostępnej przestrzeni, ale także środków pieniężnych oraz dotacji. Koszt postawienia instalacji o mocy 150 kW sięga nawet 450-500 tysięcy złotych, dlatego musi być odpowiednio ujęty w strategii rozwoju spółki. Mimo braku rozsądnych naborów krajowych na rozwój OZE w dużych przedsiębiorstwach, otwierają się konkursy europejskie, na przykład z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko czy Krajowego Planu Odbudowy. Montaż fotowoltaiki dla firm może być w tym wypadku uzupełnieniem innych prac (np. w zakresie B+R czy robotyzacji), a poziom dofinansowania wynosi nawet do 50%.

Wyzwaniem dla zakładów przemysłowych jest także stan infrastruktury energetycznej kraju. Produkcja prądu z modułów PV jest niestabilna. W godzinach szczytowych osiąga rekordowe wyniki, by wieczorami i nocami całkowicie się wyciszyć. Problem pojawia się w momentach, gdy dana fabryka nie pracuje (np. w weekendy). Co zrobić z nadwyżkami, gdy sieci przesyłowe nie są w stanie ich przyjąć? Rozwiązaniem może być fotowoltaika z magazynem energii. Dodatkowe urządzenia będą w stanie zakumulować strumień prądu i zasilić nim linie technologiczne po ponownym rozruchu. 

Fotowoltaika przemysłowa

Korzyści z fotowoltaiki przemysłowej

Klient przemysłowy jest jednym z najlepszych do prowadzenia negocjacji w zakresie budowy instalacji PV. Doskonale wie, że fotowoltaika z magazynem energii pozwoli mu:

 • Zaoszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych w całym cyklu życia instalacji.
 • Wzmocnić pozycję konkurencyjną.
 • Obniżyć jednostkowy koszt produkcji.
 • Poprawić kwestie wizerunkowe i zredukować ślad węglowy wyrobu oraz organizacji.

A to nie koniec korzyści. Coraz prężniej rozwijają się podstawy prawne tak zwanego cable poolingu czy mikrosieci energetycznych, dzięki którym nadwyżki produkcji będą mogły być wysyłane do odbiorców zlokalizowanych w pobliżu instalacji (np. innych firm czy gospodarstw domowych). 

W związku z tym rozmowy z zakładami przemysłowymi dotyczą głównie terminów i użytych materiałów. Inwestując pół miliona złotych czy nawet większą kwotę, klient chce mieć pewność, że zakupiona instalacja będzie wydajna i trwała. Właśnie dlatego warto mieć w swojej ofercie moduły z listy Bloomberg Tier 1, falowniki zweryfikowane przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych czy magazyny energii renomowanych producentów. Zapraszamy do aplikacji SOLITAN, gdzie do wyboru jest wiele różnych materiałów dostępnych od ręki w przystępnych cenach.

 

[1] Elektryczność 4.0. Tańsza, czystsza i stabilniejsza energia dla przedsiębiorstw w Polsce, Schneider Electric i fundacja Digital Poland, Warszawa 2023.

[2] co wiąże się z większą świadomością funkcjonowania rynku i podpisywaniem długoterminowych kontraktów z gwarancją stałej ceny oraz szerszym wykorzystaniem OZE.

 

Udostępnij

Zobacz również

Pracujemy nad tą funkcjonalnością

Przepraszamy, opisywane funkcjonalności zostaną dodane w kolejnej wersji naszej aplikacji. Już wkrótce będą mogli Państwo z niej korzystać.

Niemniej jednak, już teraz zapraszamy do pozostałych funkcji „Aplikacji” lub „Kontaktu”, nasi doradcy są do Państwa dyspozycji.