PRZEJDŹ DO APLIKACJI B2B

Czy warto używać systemu z optymalizacją mocy?

Optymalizatory mocy - czy warto ich używać

 

Większość inwestorów ma niewielkie wymagania dla instalacji fotowoltaicznych na etapie ich eksploatacji. Mają efektywnie produkować prąd i być bezpieczne w użytkowaniu. Żeby jednak tak się stało, instalacja PV powinna być dobrze zaprojektowana, przez co należy rozumieć uwzględnienie warunków pracy.

Czy warto używać systemu z optymalizacją mocy

Kiedy należy zaproponować inwestorowi użycie optymalizatorów mocy?

Optymalizator mocy to dodatkowy wydatek. Użycie ich na instalacji o mocy 10 kWp może podnieść wartość inwestycji nawet o 15-20%. Z tego względu zarówno instalatorzy, jak i klienci ostateczni korzystają z nich tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, czyli w sytuacji występowania zacienień. Takie krótkowzroczne podejście nie uwzględnia jednak różnych ewentualności, które mogą wystąpić w całym cyklu życia mikroelektrowni PV. Chodzi tu mianowicie o:

 • Uszkodzenie diody by-pass lub części modułu.
 • Przypadek nierównomiernej degradacji ogniw w modułach.
 • Konieczność montażu paneli pod różnymi kątami i azymutem.
 • Nierównomierne nagrzewanie się modułów.
 • Szansę na wystąpienie zabrudzeń poszczególnych modułów.

Jakie są zalety ze stosowania optymalizatorów mocy?

Optymalizatory mocy wykorzystuje się głównie wtedy, gdy pojawia się niedopasowanie prądowo-napięciowe między panelami fotowoltaicznymi. W przypadku wystąpienia zacienień użycie dodatkowych urządzeń pozwala poprawić uzyski o 25 – 40%! Taka inwestycja zwraca się bardzo szybko. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby optymalizatory dołączyć do instalacji o prostym układzie i klarownej ekspozycji na promienie słoneczne. Wydajność pracy elektrowni zwiększy się w tym wypadku nawet do 10%. Użytkownik oraz instalator uzyska także inne korzyści, do których zaliczamy:

 • Zaawansowany monitoring pracy instalacji PV – jest to szansa na szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia przerw w pracy lub obniżenia mocy poszczególnych modułów. To bardzo przydatna funkcja dla monterów, odpowiedzialnych za obsługę zgłoszeń gwarancyjnych lub wykonanie przeglądów serwisowych.
 • Ochrona w razie pożaru – w sytuacji zaniku napięcia zasilającego lub odłączenia falownika, optymalizatory automatycznie zmniejszają napięcie DC do 1V, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne gaszenie pożaru.
 • Efektywne wykorzystanie połaci – powierzchnia dachu jest zazwyczaj ograniczona. W przypadku chęci budowy instalacji produkującej na cele pompy ciepła, ładowarek do samochodów, klimatyzacji, indukcji i innych sprzętów elektrycznych, może liczyć się każdy metr kwadratowy. Lukarny, wykusze, kominy, różne kąty nachylenia czy skomplikowany układ połaci, mogą ograniczać możliwość budowy tradycyjnej instalacji PV. Dzięki optymalizatorom mocy zwiększa się przestrzeń do wykorzystania.
 • Elastyczność planowania – projektowanie instalacji z wykorzystaniem optymalizatorów mocy to nie tylko możliwość łączenia w ramach jednego łańcucha modułów o różnych parametrach, montowanych pod różnymi kątami oraz takich, które mogą być okresowo zacienione. To także szansa na tworzenie długich łańcuchów.
 • Prosta rozbudowa – coraz więcej klientów zgłasza się z potrzebą rozbudowy instalacji fotowoltaicznej. Niestety bardzo często nie jest to takie proste. Moduły używane 3 czy 5 lat temu cechują się odmiennymi parametrami prądowymi. Współczesne panele wysokiej mocy nie są w stanie z nimi efektywnie współpracować, chyba że podlegają optymalizacji. Dzięki dodatkowym urządzeniom nie ma konieczności budowy dodatkowej instalacji i kupowania kolejnego falownika. To wygoda i oszczędności.

Jakie optymalizatory wykorzystać?

Rynek optymalizatorów mocy nie jest specjalnie rozwinięty. Instalatorzy mają do swojej dyspozycji jedynie trzech producentów urządzeń:

 • SolarEdge,
 • Huawei,
 • TIGO.

Najbardziej rozpoznawalne są optymalizatory marki SolarEdge. Cechują się one wydłużoną do 25-lat gwarancją produktową, zdolnością wykrywania łuku elektrycznego i awaryjnego wyłączania, a także funkcją wyłączenia napięcia prądu DC. Ich użycie jest możliwe jednak tylko z zastosowaniem falowników tej samej marki oraz przy podłączeniu do każdego modułu (lub w proporcji 1:2 dla większych instalacji). Innymi wadami są wyższe koszty zakupu oraz regularne deficyty w dostępie do optymalizatorów i falowników.

Alternatywą są optymalizatory marki Huawei. Spełniają one podobne funkcje co rozwiązania SolarEdge. Odróżnia je przede wszystkim możliwość optymalizacji selektywnej, czyli montaż dodatkowych urządzeń wyłącznie w miejscu wystąpienia ryzyka zacienień.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są z pewnością optymalizatory TIGO. To urządzenia jest kompatybilne z niemal każdym falownikiem dostępnym na rynku. Nie ma również konieczności, aby były one zamontowane na wszystkich modułach. Cechują się bardzo sprzyjającymi parametrami dotyczącymi maksymalnego prądu zwarciowego czy maksymalnego napięcia wejściowego. Są idealnym rozwiązaniem, gdy klient posiada lub chce zakupić falownik określonej marki, np.: Fronius, Growatt, GoodWe, Sofar czy FoxESS.

 

Optymalizatory mocy - czy warto ich używać

Gdzie kupić optymalizatory mocy TIGO?

Podejmując decyzję o wyborze firmy montującej, inwestor bierze pod uwagę między innymi koszty oraz termin wykonania. Właśnie dlatego kluczowe jest podjęcie współpracy z dystrybutorem, który jest w stanie szybko i w konkurencyjnych cenach dostarczyć materiały niezbędne do budowy elektrowni PV. SOLITAN to nie tylko hurtownia, ale też partner biznesowy, który doradza, szkoli i dba o kwestie logistyczne. W ofercie firmy znajdują się inwertery uznanych producentów, moduły PV, konstrukcje, optymalizatory mocy oraz oprzyrządowanie dodatkowe, w tym magazyny energii. Produkty marki TIGO dostępne są od ręki, w dużych ilościach i niskich cenach. Ich zakup w przypadku instalacji zacienionych jest wręcz niezbędny, ale warto je także rozważyć przy innych montażach, gdyż zapewniają bezpieczeństwo, wydłużają żywotność modułów oraz dają komfort dla instalatora. W celu złożenia zamówienia należy podjąć kontakt z Działem Handlowym lub skorzystać z intuicyjnej aplikacji.

 

Udostępnij

Zobacz również

Pracujemy nad tą funkcjonalnością

Przepraszamy, opisywane funkcjonalności zostaną dodane w kolejnej wersji naszej aplikacji. Już wkrótce będą mogli Państwo z niej korzystać.

Niemniej jednak, już teraz zapraszamy do pozostałych funkcji „Aplikacji” lub „Kontaktu”, nasi doradcy są do Państwa dyspozycji.